Komu opłaca sie leczyć zęby? - Stomatologiczny

Endodonta Chorzów

Kto zajmuje się leczeniem wad zgryzu

Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genet

Komu opłaca sie leczyć zęby? - Stomatologiczny Endodonta Chorzów
yczne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.


Dlaczego zęby bolą

W przypadku wystąpienia bólu zęba najlepiej jest jak najszybciej udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać poważną infekcję próchniczą. Dlaczego jednak w ogóle odczuwamy bóle zębów? Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak najczęstszym powodem jest próchnica zębów. Sam ból zębów może posiadać różne stopnie nasilenia, gdyż jest to subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalnie odczucie. Ból zębów bez wątpienia jest odczuciem bardzo niekomfortowym, jednak mimo to samo odczucie bólu pełni istotną rolę w organizmie, którą jest zaalarmowanie o pewnych występujących problemach. Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie powinniśmy się bezzwłocznie udać w przypadku odczuwania bólu zębów. Bóle zębów mogą być wywołane przez różnego rodzaju bodźce, które uaktywniają receptory bólowe na zakończeniach nerwowych. Bodźce, które wywołują ból zęba, mogą być mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczne. Najczęstszą przyczyną patofizjologiczną bólu zębów jest postępująca infekcja próchnicza atakująca głębsze warstwy tkanki.


Przebieg wizyty kontrolnej

Jedną z metod profilaktycznych w stomatologii jest regularne chodzenie na wizyty kontrolne do dentysty. Niemal każdy gabinet stomatologiczny oferuje swoim pacjentom możliwość wizyty kontrolnej, a bardzo często jest to usługa bezpłatna jeśli tylko pacjent zdecyduje się na leczenie u danego dentysty. Chodzenie do dentysty na regularne wizyty kontrolne jest dość istotne, zwłaszcza jeśli posiadamy szkliwo podatne na infekcje próchnicze. Największą zaletą wizyt kontrolnych jest możliwość jak najwcześniejszego wykrycia próchnicy zębów, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie pozbyć się problemu poprzez wypełnienie ubytków. Zaniedbanie higieny jamy ustnej oraz nie chodzenie do dentysty może skutkować poważną infekcją próchniczą, w przypadku której konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Z pewnością każdy dentysta zgodzi się z tym, że w profilaktyce równie ważne co codzienna higiena jamy ustnej jest regularne chodzenie na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego, żeby jak najszybciej wykryć wszelkie problemy z uzębieniem.


Nakładkowe wybielanie zębów

Wiele osób decyduje się na usługę wybielania zębów oferowaną przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii estetycznej. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wybielania przeprowadzane przez dentystę, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Głównym celem wybielania zębów są cele czysto estetyczne mające poprawić wygląd naszego uzębienia. Wybielanie nakładkowe jest dłuższą, ale znacznie mniej inwazyjną metodą niż wybielanie gabinetowe. Dobry dentysta z pewnością udzieli fachowej porady i pomoże wybrać odpowiedni do naszego uzębienia rodzaj wybielania. Wybielanie metodą nakładkową polega na wykonaniu odpowiedniej formy, którą później pacjent nakłada w domu wraz z specjalną pastą wybielającą na określony przez dentystę czas. Cała procedura wybielania może trwać kilka tygodni, jednak jest to mniej inwazyjna metoda, a skutki takiego wybielania są długotrwałe. Największą zaletą tego rodzaju wybielania jest więc trwałość efektu oraz niska inwazyjność w strukturę szkliwa.



© 2019 http://stomatologiczny.gazeta.konin.pl/